Magyarországon a rendszerváltás után élesen különvált a házikerti, kerti önellátás céljára való hobbi zöldségtermesztés és az értékesítésre szánt, intenzív körülmények közötti, professzionális termesztés fajtahasználata.
1/ Házikerti termesztésben, hobbi felhasználásra olyan fajtákat termesszünk, melyek a család önellátását szolgálják. Erre a célra megfelelőek a régi tradicionális fajták, melyek szabad beporzásúak, a szaknyelvben OP fajták (OP = open pollinated). Ezek között sok fajta, mely annak a környéknek a nevét viseli, ahol évtizedek alatt létrejött. Ilyen például a Braunschweigi káposzta, a Stuttgarti hagyma vagy a Nagydobosi sütőtök és a Szentesi piacos paprika.
2/ Értékesítésre, eladásra csak profi fajtákat használjuk, melyek általában F1 hibridek és a nemesítői munkának köszönhetően olyan tulajdonsággal rendelkeznek, mint például a magas terméshozam, egyöntetű állomány, hosszú eltarthatóság, kemény termés (mely bírja a szállítást). Egy F1 hibrid fajta előállítása minimum 8-10 évet igényel, így a vetőmag ára is nagyon magas (a szabadfajta árának 10-15-szöröse). Ilyen fajták például a Balassa F1 paprika, a Gloria F1 káposzta, Ritmo F1 uborka. Ezekből a drága hibridekből az ár miatt hobbi vetőmagtasakba csak 5-10 szem mag csomagolható.
A vetőmag tárolása:
A vetőmagot mind a tároló helyen, mind az eladó térben száraz, hűvös, a raktárban lehetőleg sötét helyen tároljuk. Nagyon fontos, hogy az értékesítési helyen is óvjuk a vetőmagállványt a nedves, túlságosan meleg környezettől, valamint a hőmérsékletingadozástól.
Mi olvasható a vetőmag tasakon?